«Հավատարիմ արմատներին»
«Եվրատեսիլ-2015» երգի միջազգային մրցույթում հայաստանյան ներկայացուցիչ “Genealogy” խմբի անդամների մասնակցությամբ նոր ֆոտոպատմություն է նկարահանվել: Այն միտված է հայկական մշակութային արժեքների հանրահռչակմանը, ինչպես նաեւ աշխարհին ներկայացնելու հայկական տարազի առանձնահատկություններն ու յուրահատկությունը: Ֆոտոշարքում խմբի 6 անդամները կրում են 19-րդ դարի հայկական ազգային տարազներ եւ թեմատիկ արդուզարդ:
“Genealogy” խմբի անդամ Ինգա Արշակյանը ֆոտոպատմության նկարահանման ընթացքում կրել է Համշենի տարազ:  Շուրջ տասնհինգ տարի  պրոֆեսիոնալ բեմի վրա լինելով` Ինգան հնարավորություն է ունեցել պարբերաբար կերպարանափոխվելու եւ կրելու ամենատարբեր ոճի հագուստներ` սկսած հին հայկական տարազներից  մինչեւ եվրոպական ոճի հագուստ: «Տարազ հագնելիս հայացքդ եւ ներսդ է փոխվում, քանի որ համապատասխան հագուստը, կոշիկը, գլխի հարդարանքը եւ զարդերը կարծես ամբողջովին վերափոխում են մարդուն: Մեծ հարգանքով եմ վերաբերվում այս ամենին` իբրեւ հին մշակույթի մի պատառիկ, եւ երջանկություն է, որ մինչեւ մեր օրերը հասել են այդ պատառիկները եւ մենք դրանց կրողներն ենք այժմ»:
Խմբի մյուս մասնակիցներ Ստեֆանի Թոփալյանը, Մերի - Ջին Օ'Դոհերթի Վասմաթզյանը եւ Թամար Կապրելյանը հագել են Վասպուրականի տարածաշրջանի ավանդական հայկական հագուստ:
Ստեֆանի Թոփալյան- Միշտ չէ, որ այսպիսի հագուստով մարդկան կարելի է հանդպել պարբերաբար և դրանք կրելու համար բանիմաց մարդիկ են պետք, որ օգնեն ճիշտ կրել դրանք: Դա ինձ համար շատ հատուկ պահ էր՝ կրել հայկական ազգային հագուստ: Ես վստահ եմ, իմ տատիկն ու պապիկը շատ կհպարտանային ինձնով, հատկապես, որ հենց հիմա գտնվում ենք Հայաստանում: Շատ կարեւոր պահ էր, վերադարձա իմ արմատներին:
Մերի - Ջին Օ'Դոհերթի Վասմաթզյան- Հայկական ազգային տարազով առաջին անգամ էի: Այդ հագուստն այնքան գեղեցիկ է ՝գլխարկները, զարդերը և ամբողջը հայկական նախշերով: Դա շատ ոգևորիչ է,  հոգեպես կապվեցի իմ նախնիների հետ: Ես տեսել էի իմ նախնիների լուսանկարները այդ տեսակի տարազներով և դա, իրոք, շատ բան է նշանակում ինձ համար, երբ ինքս կրեցի: Մայրիկիս մի փոքր լուսանկար ուղարկեցի, նա ասաց, որ տատիկիս եմ նման. Շատ հուզիչ պահ էր:
Թամար Կապրելյան- Ինձ համար մեծ պատիվ էր կրել հայկական ազգային հագուստ՝ տարազ: Ինձ տարբեր հագուստներ առաջարկեցին և շատ երջանիկ եմ, որ հնարավորություն ունեցա ընտրելու հենց Խարբերդի տարազը. պապիկս Խարբերդից էր:
Եսայի Ալթունյանի հագին Լոռվա տարազն է: Առաջին անգամ էի կրում տարազ. այնքան հպարտ զգացի: Տարազն այնքան էլեգանտ էր ու գեղեցիկ, որ մի պահ մտածեցի. նույնիսկ շատ տարիներ առաջ հայ ժողովուրդն արդեն  ուներ իր հագուստի ճաշակն ու նորաձևությունը: Դրանք «հին» հագուստներ են, բայց գույների կատարյալ համադրությամբ են համակցված:
Վահե Թիլբյանինը՝ Վասպուրականի Շատախի շրջանի հագուստ: Ես նախկինում կրել եմ տարազ հայկական  պարեր պարելիս, երբ դեռ Եթովպիայի հայկական դպրոցում էի սովորում: Դպրոցն ուներ երգչախումբ, եւ մենք բոլորս կրում էինք տարազ համերգների ժամանակ: Սա իմ առաջին անգամը չէր, որ տարազ էի հագնում: Երբ Մարաշլյան ստուդիայում նայեցի ինձ հայելու մեջ ես իսկապես զգացի իրական հայկական ոգին: Դա ինձ հիշեցրեց իմ հայ արմատները, թեև ես միշտ հիշել եմ իմ հայկական արմատներն ու ծագումը, դա շատ զգացմունքային պահ էր, որ կմնա հիշողությանս մեջ:
Նկարահանման ընթացքում մասնակիցները ոգեւորությամբ ծանոթացել են հայկական տարազների ստեղծման պատմությանը, ազգային հագուստ կրելու առանձնահատկություններին, հագուստին ուղեկցող պարագաների բացահայտ եւ թաքնված իմաստներին:
Լուսանկարներն արվել են Մարաշլյան ֆոտո ստուդիայում, լուսանկարիչ՝ Էմմա Մարաշլյան:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության ստեղծագործական խմբի որոշմամբ՝ Հայաստանն այս տարի «Եվրատեսիլ-2015» երգի մրցույթին կներկայանա յուրահատուկ ձեւաչափով եւ նոր ձեւավորված խմբով: “Genealogy” խմբում ազգությամբ հայ 6 արտիստներ են՝ երկրագնդի 5 աշխարհամասերից եւ Հայաստանից:  Մայիսին կայանալիք երգի տոնին նրանք կկատարեն “Face The Shadow” (թարգմանաբար` Առերեսվի՛ր ստվերին) երգը:

Genealogy Members are Tracing their Roots
Genealogy members, representing Armenia in Eurovision Song Contest 2015 were captures in new photo story. In the photo story 6 artists of genealogy are wearing 19th century Armenian national costumes (TARAZ) and jewelry aligned with the topic.
During the photo shoot Inga Arshakyan from Genealogy was wearing Hamshen Taraz. Being on professional stage for over 15 years already, Inga had the chance to regularly change her appearance and wear different styles of outfits – from ancient Armenian Taraz to stylish European clothes. “When wearing Taraz the look and the world inside is changing as the clothes, shoes, head decorations and jewelry are completely transforming the person. I have a very deep respect towards all of this as part of the ancient culture; it is happiness to have those parts of culture with us today and we are now the carriers of those values.”
Other participants of the band Stephanie Topalian, Mary-Jean O’Doherty Vasmatzian and Tamar Kaprelian were wearing Armenian Taraz from Vaspurakan district.
Stephanie Topalian - You don’t always get to wear those kinds of clothes on regular biases and you need knowledgeable people to help you with clothing. It was such a special moment to wear Armenian national clothes. I believe my grandparents would be so proud. Especially that right now we are in Armenia, it was a very important moment to trace my roots.
Mary-Jean O’doherty Vasmatzian - I was wearing Armenian national costumes for the first time. I find those clothes so beautiful – the hats and the jewelry and all the Armenian patterns. It was very inspiring to feel my ancestry. I have seen pictures of my ancestors wearing these types of costumes and it really meant a lot to me to wear that myself. I sent a small picture to my mother and she said I looked just like my grandmother: it was a special moment.
Tamar Kaprelian- I was honored to wear Armenian National clothes, Taraz. I was shown various outfits and I am so glad to have the chance to choose Taraz from Kharberd – that is where my grandfather is from.
Essai Altounian was wearing Lori district Taraz - It was the first time I was wearing taraz and I felt so proud. It was so classy and beautiful and it got me thinking that even many years ago Armenian people already had their taste in clothes and sense of fashion. Those are “old” clothes but the combination of colors is perfectly combined.
Vahe Tilbian was wearing Vaspurakan Shatakhi district Taraz - I used to wear taraz for Armenian dances back in the days when I was at the Armenian School in Ethiopia. The school used to have a choir and we were all wearing taraz for performances. It was not my first time to wear taraz but when I wore it at Marashlyan studio and looked in the mirror I really felt the Armenian spirit. It reminded me of my Armenian background, though I always remember my Armenian roots, it was a very emotional moment that stamped in my memory.
During the photo shoot Genealogy members learned the history of creation of Armenian Taraz, peculiarities of wearing national clothes also the hidden and obvious meanings of supporting items.
Pictures were taken in Marashlyan photo studio, photographer is Emma Marashlyan.
Please be reminded, that the creative team of the Armenian Public TV Company made a decision to have an original format of entry for Eurovison Song Contest 2015. Genealogy band has been created. The band consists of 6 artist of Armenian origin coming from 5 continents of the world and Armenia. At the Eurovision 2015 the group will sing “Face the Shadow”