ՆԱԽԱԳԱՀՆ ԸՆԴՈՒՆԵԼ Է «GENEALOGY» ԽՄԲԻ ԱՆԴԱՄՆԵՐԻՆ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է «Եվրատեսիլ-2015» երգի միջազգային մրցույթին Հայաստանը ներկայացնող «Genealogy» (թարգմանաբար՝ ծագումնաբանություն) խմբի վեց անդամներին, ովքեր խորհրդանշելով անմոռուկի հինգ թերթիկները, ներկայացնում են երկրագնդի հինգ աշխարհամասերում սփռված հայ ժողովրդի նոր սերնդին և Հայաստանը:
Խմբում ընդգրկված Եսայի Ալթունյանը՝ Եվրոպայից, Թամար Կապրելյանը` Ամերիկայից, Վահե Թիլբյանը` Աֆրիկայից, Մերի-Ջին Օ՛Դոհերթի Վասմաթզյանը` Ավստրալիայից, Ստեֆանի Թոփալյանը` Ասիայից և Ինգա Արշակյանը՝ Հայաստանից, մրցույթին ներկայացնելու են «Face The Shadow» (թարգմանաբար` առերեսվիր ստվերին) երգը: Այն համամարդկային արժեքների մասին է՝ սիրո, համերաշխության, հավատարմության և սերունդների ծագումնաբանության՝ գենետիկայի:
ՀՀ Նախագահի հետ հանդիպմանը խմբի անդամների հետ մասնակցել են Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի նախագահ Ռուբեն Ջաղինյանը և «Եվրատեսիլ»-ի հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Գոհար Գասպարյանը:
Նախագահը խմբի հինգ անդամներին, ովքեր բնակվում են արտերկրում և մինչ այս դիմել էին ՀՀ Նախագահին՝ իրենց Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն շնորհելու խնդրանքով, հանդիպման ժամանակ հանձնել է ՀՀ անձնագրերը, շնորհավորել նրանց՝ Հայաստանի քաղաքացիություն ստանալու կարևոր առիթով և մաղթել հաջողություններ: Հանրապետության Նախագահը ողջունել է այս տարի «Եվրատեսիլ» երգի միջազգային մրցույթին Հայաստանը յուրահատուկ ձևաչափով և նոր ձևավորված խմբով ներկայացնելու գեղեցիկ գաղափարն ու միասնականությունը: «Ինքներդ էլ համոզվեցիք՝ այս օրերին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ անցկացված հիշատակի միջոցառումները և աշխարհով մեկ դրանց բազմաթիվ արձագանքները հաստատեցին, որ եթե բոլորս միասին ենք, համախմբված նույն գաղափարի շուրջ, միշտ հաջողություն ենք ունենում: Վստահ եմ՝ դուք էլ եք հաջողություն ունենալու, որովհետև, իրոք, համախմբվել եք նույն գաղափարի շուրջ, ձեր երգը հրաշալի է, գաղափարը՝ նույնպես»,-ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Եվրատեսիլ»-ի հայաստանյան ներկայացուցիչները շնորհակալություն են հայտնել Հանրապետության Նախագահին՝ ջերմ խոսքերի և ընդունելության համար, նշելով, որ մրցույթից առաջ այն նոր եռանդ, ոգևորություն և բարձր տրամադրություն է հաղորդում իրենց: Նրանք կարևորել են նաև օրերս Ավստրիայի կողմից, որտեղ անցկացվելու է մրցույթը, Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը, ինչը, ըստ խմբի անդամների, թույլ կտա ավելի ուժեղ և վստահ զգալ Վիեննայում:

Genealogy meets the president of Armenia
After Genealogy’s first official Press Conference in Yerevan, Armenia, (April 27) the band has been invited to the office of the President of the Republic of Armenia for a special meeting. There was a big surprise waiting for them.
The great surprise was special for the 5 members of Genealogy representing 5 continents of the world. As was mentioned before the 5 members of the group are coming from different countries and continents of the world - Tamar Kaprelian (USA, America), Essai Altounian (France, Europe), Stephanie Topalian (Japan, Asia), Vahe Tilbian (Ethiopa, Africa) and Mary-Jean O’Doherty Vasmatzian (Australia).
Being of Armenian origin and carrying Armenian genetics Genealogy members have been granted Armenian Citizenship which they have applied for earlier. For receiving their Armenian passports they have been invited to the office of the president of the Republic of Armenia where the President Serzh Sargsyan himself handed in their Armenian passports.
During the meeting President Serzh Sargsyan showed his support to Genealogy members and encouraged the band for representing Armenia in the Eurovision Song Contest. He highlighted the importance of unity and togetherness. “If we are all gathered around one goal we will always succeed. I am sure, you will accomplish because you are united and you are sharing one goal. Your song is incredible and the concept as well,” said Serzh Sargsyan during the meeting.
Armenian representatives of the Eurovision Song Contest thanked the President for his warm welcome and encouragement assuring that this will give new strength to the participants, will double their excitement and keep the spirit up.