Հայաստանը «Մանկական Եվրատեսիլ 2025» երգի միջազգային մրցույթում կներկայացնի 12-ամյա Ալբերտը
Հայաստանի այս տարվա պատվիրակն ընտրվել է Հանրային հեռուստաընկերության նախապես հայտարարած մրցույթի արդյունքում, որին 80-ից ավելի հայտ էր ստացվել: Տեղի և միջազգային առաջատար մասնագետներից բաղկացած փորձագիտական խմբի որոշմամբ լավագույնն է ճանաչվել 12-ամյա Ալբերտ Արմենակյանը, որն էլ կներկայացնի Հայաստանը դեկտեմբերի 13-ին Թբիլիսիում կայանալիք միջազգային մրցույթում։
Ժյուրիի կազմում են եղել Եվրատեսիլի հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Դավիթ Ծերունյանը, Հանրային հեռուստաընկերության կրեատիվ պրոդյուսեր Աննա Թադևոսյանը, երգիչ Արամ MP3-ն, երգչուհի Ժակոն, ռեժիսոր Արթուր Մանուկյանը, երգահան Լիլիթ Նավասարդյանը և երգահան, երաժշտական պրոդյուսեր Նիկ Էգիբյանը: Հաշվի է առնվել նաև միջազգային մասնագետներից բաղկացած ֆոկուս խմբի կարծիքը։
Ալբերտը երգի աշխարհում իր առաջին քայլերը կատարել է վեց տարեկանում։ 2018թ.-ից նա հետևում է Մանկական Եվրատեսիլին՝ որպես հավատարիմ երկրպագու, իսկ վերջին երեք տարիներին, մասնակցելով հայաստանյան նախընտրական փուլերին, փորձել է իրականություն դարձնել իր երազանքը։
«Անչափ ուրախ եմ, որ ներկայացնելու եմ Հայաստանը Մանկական Եվրատեսիլում։ Երազանքներն իսկապես իրականանալու հատկություն ունեն, երբ անսահման հավատում ես դրանց։ Մանկական Եվրատեսիլի մեծ բեմում երգելն ու աշխարհին մեր երկիրը ներկայացնելը եղել է իմ ամենամեծ երազանքը, որն այսօր արդեն իրականություն է։ Սա նաև մեծ պատիվ է և միևնույն ժամանակ մեծ պատասխանատվություն, որին ես պատրաստ եմ։ Խոստանում եմ, որ կանեմ ամեն բան՝ մեր երկիրը լավագույնս ներկայացնելու համար» - նշում է Ալբերտը։
Ալբերտը սովորում է Երևանի Հայրապետ Հայրապետյանի անվան համար 78 հիմնական դպրոցում, հաճախում է Ա. Սպենդիարյանի անվան երաժշտական մասնագիտական դպրոցի դաշնամուրի բաժին և Զարուհի Բաբայանի երգի ստուդիայի վոկալի բաժին։ Մասնակցել է մի շարք հեղինակավոր երաժշտական նախագծերի և մրցույթների ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ արտերկրում։ Այս տարի մասնակցել է ֆրանսիական մանկական «Ձայնը» (The Voice Kids) նախագծին, որտեղ նշանավոր ֆրանսահայ երգիչ Պատրիկ Ֆիորիի թիմի կազմում հասել է եզրափակիչ փուլ։
«Հայաստանը Մանկական Եվրատեսիլի ամենահաջողակ և ամենասպասված երկրներից մեկն է։ Յուրաքանչյուր տարի, երկրպագուներն անհամբերությամբ սպասում են, թե ի՞նչ է ներկայացնելու աշխարհին Հայաստանն այս անգամ։ Պիտի խոստովանեմ, որ ժյուրիի առջև իսկապես շատ բարդ առաջադրանք էր դրված՝ ընտրել լավագույնին 80-ից ավել տաղանդավոր երեխաների շարքից, բայց անչափ ուրախ եմ, որ թե' հայաստանյան, թե' միջազգային մասնագետներն ընտրեցին հենց Ալբերտին։ Այս տարի, Հայաստանն իսկապես նորովի է ներկայանալու մրցույթին՝ նոր ձևաչափով, նոր ասելիքով և մեծ երազանքով» - նշում է Եվրատեսիլի հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Դավիթ Ծերունյանը։
Հայաստանյան պատվիրակի մրցութային երգը և տեսահոլովակը կհրապարակվեն շուտով: «Մանկական Եվրատեսիլ 2025» երգի մրցույթն այս տարի անցկացվելու է Վրաստանի մայրաքաղաք Թբիլիսիում` դեկտեմբերի 13-ին, «Միավորված երաժշտությամբ» կարգախոսի ներքո։

Albert will represent Armenia at the Junior Eurovision Song Contest 2025
Armenia’s representative for this year’s contest was selected through an open auditions announced earlier this year by the Public Television Company of Armenia. Durng the open call more than 80 applications were received from all over Armenia and abroad. Following the decision of an expert panel composed of leading local and international professionals, 12-year-old Albert Armenakyan was chosen to represent Armenia at the contest, which will take place on the 13th of December in Tbilisi.
The expert panel included the head of the Armenian Delagation in Eurovision David Tserunyan, Public Television’s creative producer Anna Tadevosyan, singer Aram Mp3, singer Jako, director Arthur Manukyan, composer Lilit Navasardyan, songwriter and music producer Nick Egibyan. The panel also concidered the feedback recieved from the international focus group, made up of leading industry experts.
Albert took his first steps in the world of music at the age of six. Since 2018, he has been a devoted fan of Junior Eurovision, and for the past three years, he has participated in Armenia’s national selections and auditons, trying to make his dream come true.
“I am very happy to represent Armenia at the Junior Eurovision. Dreams really do come true, you just have to always believe they will, with your whole heart. Singing on the big Junior Eurovision stage has been my greatest dream and today it is reality. It’s a great honor, at the same time a great responsibility and I’m ready for it. I promise to do everything to represent my country in the best possible way and I can’t wait to meet all the other artists in Tbilisi”, says Albert.
Albert studies at Yerevan’s Hayrapet Hayrapetyan Basic School No. 78, attends the piano department of A. Spendiaryan Specialized Music School and the vocal department of Zaruhi Babayan’s singing studio. He has taken part in several prestigious music projects and competitions both in Armenia and abroad, proudly waving the Armenian flag across the world and bringing trophies back home. This year, he participated in the French version of “The Voice Kids”, where, as a member of famous French-Armenian singer Patrick Fiori’s team, he became one of the finalists of the show.
“Armenia is one of the most successful and anticipated countries at Junior Eurovision. While our beloved fans eagerly await what Armenia will present to the world each year, the team and the artists always try their best to deliver a truly outstanding performance, something we could be proud of. I must admit that the jury had a truly difficult task this year, choosing the best among more than 80 very talented children, but I’m very glad that both the Armenian and international experts have chosen Albert. This year, Armenia will present itself in a completely new way, something we haven’t really done in the recent years – a new format, a new message to the world and a big dream in our hearts”, says David Tserunyan, the Head of Delegation of Armenia.
Albert’s song and music video are currently in production and will be released soon. The Junior Eurovision Song Contest 2025 will be held in Georgia’s capital Tbilisi, on the 13th of December.