Սիմոնը կներկայացնի Հայաստանը «Եվրատեսիլ 2026» երգի միջազգային մրցույթում
Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերությունը ներքին ընտրությամբ ընտրել է Սիմոնին. նա կներկայանա «Եվրատեսիլ» երգի միջազգային մրցույթում իր “Paloma Rumba” երգով։
Սիմոնը ծնվել է 1994 թվականի օգոստոսի 9-ին, Հրազդանում, բժիշկների ընտանիքում: Դեռ վաղ տարիքում ցուցաբերել է երաժշտության, պարի և կատարողական արվեստի նկատմամբ մեծ հետաքրքրություն: Ընտանիքի անդամները հաճախ կատակում են՝ ասելով, թե Սիմոնը քայլել և խոսել սովորելուց առաջ երգել ու պարել է սովորել:
Լեգենդար կատարողներով և հատկապես Մայքլ Ջեքսոնով ոգեշնչվելով՝ Սիմոնը ամուր կապով կապվել է բեմին և կատարողական արվեստին: Տարիներ տևած նվիրական ու համառ աշխատանքի շնորհիվ Սիմոնը դարձել է Հայաստանի ամենաճանաչված պարող արտիստներից մեկը:
Վերջին տարիներին Սիմոնը զարգացրել է նաև իր վոկալը՝ կենդանի կատարումների շնորհիվ դառնալով երևանյան երաժշտական հայտնի ակումբներից մեկի գլխավոր երգիչը:
2025 թվականին Սիմոնը մասնակցել է «Դեպի Եվրատեսիլ»-ին: Նրա կատարումը մեծ ընդունելության է արժանացել միջազգային ժյուրիի կողմից. այստեղ Սիմոնը դարձել է միջազգային մրցույթում Հայաստանը ներկայացնող հիմնական հավակնորդներից մեկը և մրցակցությունն ավարտել երկրորդ հորիզոնականում:
Հետևելով Սիմոնի փորձին և շարունակական զարգացմանը՝ Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերությունը ներքին որոշմամբ Սիմոնին ընտրել է որպես «Եվրատեսիլ 2026» երգի միջազգային մրցույթում Հայաստանի պատվիրակ:
ԵՐԳԻ ՄԱՍԻՆ
«Paloma Rumba»-ն խեղդող առօրյայի միօրինակությունը մերժելու և հարմարավետության գոտուց դուրս գալով` ինքդ քեզ և երազանքդ ընտրելու մասին համարձակ երգ է։ Վերնագիրը բառացի թարգմանվում է իբրև «Աղավնու ռումբա» (կամ «Աղավնու պար»), որը խորհրդանշում է ազատության թռիչքը, որով աղավնին ճախրում է երկար ժամանակ վանդակում մնալուց հետո։ Հումորի, յուրօրինակության և պայթյունային էներգիայի լեզվով երգը պատմում է մի տղայի մասին, որը հրաժեշտ է տալիս իր գրասենյակային կյանքին և ընտրում իր տարերքն ու սեփական ես-ին ու երազանքներին հավատարիմ լինելը։ Իր խորքում «Paloma Rumba»-ն նշանավորում է այն պահը, երբ հրաժեշտ ես տալիս այն կյանքին, որը հետ է պահում սրտի ռիթմին համընթաց քայլելուց։
Երգի երաժշտությունը գրել է Լիլիթ Նավասարդյանը, ով հայտնի է Եվրատեսիլի երկրպագուներին  մի շարք եվրատեսիլյան երգերով, այդ թվում՝ “Love Wave” (Իվետա Մուկուչյան, Եվրատեսիլ 2016), “Not Alone” (Արամ MP3, Եվրատեսիլ 2014)։ Նա նաև հեղինակն է Ալբերտի “Brave Heart” երգի, որը ներակայացրեց Հայաստանը «Մանկական Եվրատեսիլ» երգի միջազգային մրցույթում։
«Paloma Rumba»-յի խոսքերի համահեղինակը Ռոզա Լինն է` Դավիթ Ծերունյանի և Էվա Ոսկանյանի հետ համատեղ։ Ռոզա Լիննի «Snap»-ը դարձել է համաշխարհային հիթ` միևնույն ժամանակ դառնալով Եվրատեսիլի պատմության մեջ ամենաշատ լսված երգերից մեկը։
ՏԵՍԱՀՈԼՈՎԱԿԻ ՄԱՍԻՆ
Երգի տեսահոլովակում պատկերվում է Սիմոնի կերպարը, որը երկրորդ հորիզոնականով ավարտում է «Դեպի Եվրատեսիլի» նախորդ տարվա պայքարը։ Հիասթափվելով, բայց առաջ շարժվելու վճռականությամբ լցված` Սիմոնի կերպարը որոշում է փոխել կյանքի ընթացքն ու անցնում է գրասենյակային սովորական աշխատանքի, բայց միևնույն է` նա չի կարողանում ազատվել «Եվրատեսիլ» երգի միջազգային մրցույթին մասնակցելու իր մեծ երազանքից։ Տեսահոլովակի ամբողջ ընթացքում  գրասենյակային առօրյան ընդմիջվում է երևակայակայան պատկերներով, ելույթով և բեմի մասին հիշողություններով։ Ներքին լարվածությունն աճում է և հասնում իր գագաթնակետին. գալիս է այն պահը, երբ գլխավոր հերոսը որոշում է թողնել իր առօրյա կյանքն ու երազանքին հետևելով` վերադառնալ եվրատեսիլյան մրցաբեմ։
Տեսահոլովակի ռեժիսորը Արթուր Մանուկյանն է (արտադրությունը` Directorium Creative Bureau-ի)։ Մտահղացման հեղինակը Դավիթ Ծերունյանն է, օպերատորը` Արտյոմ Աբովյանը։ Խորեոգրաֆիայի հեղինակը Քրիստինա Հովակիմյանն է։
Տեսահոլովակի տեսողական ոճն ապահովել է Արմեն Գալյանը, իսկ Լիլիթ Մխիթարյանն ու Լիլիթ Կետիկյանը ապահովել են նկարահանման հրապարակի ձևավորումը։ Տեսահոլովակի մոնտաժն ու գունաշտկումը` Կարեն Մելքումյանի։
Սիմոնն ասում է.
«Երկար տարիներ երազում էի մեծ բեմի ու Եվրատեսիլի մասին, և այսօր իմ երազանքը դարձել է իրականություն։ Սա երկար տարիների քրտնաջան աշխատանքի ու անշեղ հավատքի արդյունքն է։ Հուսով եմ, որ իմ երգը ձեզ կհաղորդի ազատության զգացում, կտա հզոր էներգիա ու կհիշեցնի, որ երբեմն երազանքի ու հաջողության համար բավական է միայն մեկ համարձակ քայլ անել՝ դուրս գալ հարմարավետության գոտուց»։

SIMÓN will represent Armenia at the Eurovision Song Contest 2026
The Public Television Company of Armenia has internally selected SIMÓN to represent the country at the Eurovision Song Contest 2026 with his song “Paloma Rumba.”
Born on August 9, 1994, in the city of Hrazdan, Armenia, SIMÓN grew up in a family of doctors. Already as a small kid, he had passion for music, dancing, and performing. His family often joked that he learned how to sing and dance way before he learned how to walk and talk. Inspired by legendary performers such as Michael Jackson, SIMÓN developed a strong connection to the stage.
Although he majored in economics while studying at the university, SIMÓN never pursued a career in that field, choosing instead to follow his heart and his passion for performing. Through years of dedication and hard work, he established himself as one of Armenia’s most recognized dancers and performers.In recent years, SIMÓN expanded his artistic journey into professional singing and live performance, becoming the lead artist at one of the popular live music clubs in Yerevan.
In 2025, SIMÓN participated in Depi Evratesil, Armenia’s national selection for Eurovision. He was first according to both international and local juries and was one of the fan-favourites acts of the competition, ultimately finishing in second place. Following this experience and his continued artistic development, the Public Television Company of Armenia has decided to internally select SIMÓN as the country’s representative for the Eurovision Song Contest 2026.
ABOUT THE SONG
“Paloma Rumba” is a rebellious anthem about breaking free from the monotony of a suffocating routine and finally choosing yourself and your dreams over your comfort zone. The title literally translates to “Dove’s Rumba”(or “Dove’s Dance”), symbolizing a joyful dance of freedom - like a dove finally taking flight after being caged for too long. Through humor, attitude and explosive energy, the song follows a character, who walks away from a dull 9-to-5 life, choosing passion and authenticity instead. At its core, “Paloma Rumba” celebrates the moment you say goodbye to what holds you back and start living to the rhythm of your heart.
“Paloma Rumba” is composed by Lilit Navasardyan, well known to Eurovision fans for several entries she has authored, including “LoveWave,” performed by Iveta Mukuchyan at the Eurovision Song Contest 2016 and “Not Alone,” performed by Aram MP3 at the Eurovision Song Contest 2014. She is also the author of “Brave Heart,” performed by Albert, Armenia’s representative at the Junior Eurovision Song Contest 2025.
The lyrics are co-written by Rosa Linn, David Tserunyan and Eva Voskanyan. Rosa Linn’s global hit “Snap” became one of the most streamed songs in the history of the Eurovision Song Contest.
THE MUSIC VIDEO
The music video tells the story of SIMÓN’s character, who after finishing second in Armenia’s national selection the previous year, decides to go back to a regular office job as an accountant, his “actual” profession. However, the dream to sing at the Eurovision Song Contest never leaves his mind. Instead of concentrating on his office work, he constantly collects data on previous Eurovision artists from Armenia and tries to plan his way back to Eurovision.
Throughout the video, everyday office moments are contrasted with flashes of imagination, performance, and memories of the stage. The inner tension gradually builds until the emotions reach their climax — and the moment finally comes when he decides to leave his day-to-day routine and follow his dream once again, taking the journey to Eurovision.
The music video is directed by Arthur Manukyan, produced by David Tserunyan, with cinematography by Artyom Abovyan and choreography by Kristina Avagimyan. The visual world of the video is shaped through styling by Armen Galyan and set design by Lilit Mkhitaryan and Lilit Ketikyan.
Speaking about his participation, SIMÓN said:
“For many years, I dreamed of performing on a big stage at Eurovision, and today my dream has finally come true. This moment is the result of years of hard work and unwavering belief. I hope my song inspires a sense of freedom, fills you with energy, and reminds you that sometimes, achieving your dreams only takes one brave step out of your comfort zone.”