«Պատանի երաժիշտների դասական Եվրատեսիլ»-ը 2026 թվականին կանցկացվի Հայաստանում
Եվրոպական հեռարձակողների միությունը և Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերությունը ուրախ են տեղեկացնել, որ 2026 թվականին «Պատանի երաժիշտների դասական Եվրատեսիլ» մրցույթը տեղի կունենա Հայաստանում։ Դասական երաժշտության մրցույթը նախատեսված է 12-ից 21 տարեկան պատանիների համար:
Հանրային հեռուստաընկերության գործադիր տնօրեն Հովհաննես Մովսիսյանը նշում է. «Մեզ համար մեծ պատիվ է Եվրատեսիլի հենց այս ձևաչափը՝ «Պատանի երաժիշտների դասական Եվրատեսիլը», հյուրընկալել Հայաստանում: Հանրային հեռուստաընկերությունը և Եվրոպական հեռարձակողների միությունը ջանք չեն խնայելու, որպեսզի 2026 թվականին Հայաստանը դառնա դասական երաժշտության կենտրոն: Սիրով կսպասենք շնորհալի պատանի երաժիշտներին մեր երկրում»:
Հայաստանն այս մրցույթում առաջին անգամ ներկայացրել է քանոնահար Նարեկ Կազազյանը 2012 թվականին։ Հաջորդ մասնակցությունն ունեցել ենք 12 տարի անց՝ 2024 թվականին. Հայաստանը ներկայացրել է հոբոյահար Հայկ Հեքեքյանը։ «Պատանի երաժիշտների դասական Եվրատեսիլ» մրցույթն անցկացվում է յուրաքանչյուր երկու տարին մեկ անգամ՝ սկսած 1982 թվականից։ 2026 թվականին Հայաստանը կլինի մրցույթի հյուրընկալող երկիրը։
«Պատանի երաժիշտների դասական Եվրատեսիլը տաղանդի և ստեղծարարության հրաշալի հարթակ է, որը երաժշտության միջոցով միավորում է մարդկանց,- ասում է Եվրոպական հեռարձակողների միության մեդիայի տնօրեն և գլխավոր տնօրենի տեղակալ Ժան Ֆիլիպ դե Տենդերը:- Մենք ուրախ ենք, որ Հայաստանը 2026 թվականի հյուրընկալող երկիրն է և անհամբեր սպասում ենք այս հիանալի միջոցառման շրջանակում մեր համատեղ աշխատանքին»:

Armenia to host emerging classical talent at Eurovision Young Musicians 2026
Armenia will host the Eurovision Young Musicians 2026 competition, showcasing the finest classical artists in the 12 to 21 age range and helping to launch their international careers, the European Broadcasting Union (EBU) and the Public Television Company of Armenia (AMPTV) said.
“It is a great honour for us to host Eurovision Young Musicians in Armenia,” said
AMPTV Director-General Hovhannes Movsisyan. “Alongside the EBU, we are committed to making Armenia the heart of classical music in 2026. We are excited to welcome the most gifted young musicians to our country.”
Armenia first joined the competition in 2012 with kanun player Narek Kazazyan and then, after a 12-year break, returned in 2024 with Hayk Hekekyan on the oboe.
Held every other year since 1982, the event was last hosted by Norway. Over the years, the competition has propelled winners to global recognition, including Julian Rachlin (violin), Natalie Clein (cello) and Eivind Holtsmark Ringstad (viola).
“Eurovision Young Musicians is an incredible showcase of talent, creativity and diversity that unites people through music,” said Jean Philip De Tender, the EBU’s Director of Media and Deputy Director-General. “We’re pleased to have Armenia hosting in 2026 and look forward to working together on an amazing event.”