Մերին ու Անահիտը՝ «Մանկական Եվրատեսիլ-2016»-ի և սպասելիքների մասին
«Մանկական Եվրատեսիլ-2016»-ի հայաստանյան ներկայացուցիչներ Մերի Վարդանյանն ու Անահիտ Ադամյանը Մալթա մեկնելուց առաջ այսօր հանդիպում ունեցան հայկական լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ, կիսվեցին իրենց տպավորություններով, ինչպես նաեւ ներկայացրին մրցույթի նախապատրաստական ընթացքը: Մամուլի ասուլիսին աղջիկները ներկայացել էին OVS խանութ-սրահի հագուստներով:
Թեև աղջիկները ներկայանալու են «Տարբեր» երգով եւ եվրատեսիլյան բեմից ներկայացնելու են իրենց տարբերությունները, այնուամենայնիվ դա չի խանգարում լինել շատ լավ ընկերներ: «Տարբերությունները չեն խանգարում, որպեսզի լինենք լավ ընկերուհիներ։ Մեզ համար շատ կարեւոր է միավորվել եւ պատվով ներկայացնել մեր Հայաստանն ու մեր հողը այդ հեղինակավոր մրցույթում։ Մրցույթից ամենակարեւորը դա ենք ակնկալում», - նշեցին աղջիկները։
Ինչպես գրեթե բոլոր երգիչների, այնպես էլ Մերիի և Անահիտի համար  «Մանկական Եվրատեսիլ»-ին մասնակցելը մեծագույն երազանք է եղել: «Միշտ եմ հետեւել այս մրցույթին եւ ցանկացել մի օր հայտնվել այդ բեմի վրա։  Շատ ուրախ եմ, որ շուտով երազանքս կկատարվի»,-ասում է Անահիտը՝ խոսքը փոխանցելով Մերիին. «Ես էլ միշտ ինձ պատկերացրել եմ այդ բեմի վրա՝ շրջապատված գեղեցիկ լույսերով։ Միշտ ցանկացել եմ երգել այդ բեմի վրա, երազել եմ, որ իմ օգտին քվեարկեն։ Ճիշտ է՝ այս տարի հեռուստադիտողի քվեարկությունը չկա, բայց հուսով եմ՝ մասնագետները բարձր կգնահատեն մեր ելույթը»։
«Եվրատեսիլ»-ի հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Գոհար Գասպարյանն էլ տեղեկացրեց, որ ներկայացված տասնյակ երգերից Հանրային հեռուստաընկերության ստեղծագործական խմբի որոշմամբ՝ «Մանկական Եվրատեսիլ»-ի բեմում այս տարի կհնչի Նիկ Եգիբյանի եւ Ավետ Բարսեղյանի հեղինակած երգը:
Երգի հիմքում երկու պատանի երգչուհիների ոճային տարբերություններն են ու «պայքարը» դրա շուրջ: Երգում ներկայացվում է հակադիր պայքար, որը դառնում է հիմք հանուն ապագա միասնության. չէ՞ որ նրանց միավորում է երգը, ժպիտն ու սերը:
Ի դեպ, մամուլի ասուլիսին ներկա էր նաեւ մրցույթում Հայաստանի նախորդ տարվա ներկայացուցիչ Միկան, ով աղջիկների համար անակնկալ էր պատրաստել՝ նրանց նվիրելով այն նույն թալիսման տիկնիկներից, որոնցից մեկն իրեն ուղեկցում էր ողջ մրցույթի ընթացքում։
Հանրային հեռուստաընկերությունը մրցույթի պաշտոնական հեռարձակողն է:
Հիշեցնենք, որ «Մանկական Եվրատեսիլ»-ն այս տարի կանցկացվի 14-րդ անգամ եւ կկայանա նոյեմբերի 20-ին Մալթայի մայրաքաղաք Վալետայում, որը 2-րդ անգամ է հյուրընկալում մրցույթը:
Ի դեպ, մրցույթի կանոններում այս տարի մի քանի փոփոխություններ են մտցվել: Մրցույթին հնարավորություն ունեն մասնակցելու 9-14 տարեկան երեխաները՝ նախկինում 10-15-ի փոխարեն: Այս տարի հանվել է հեռուստադիտողի քվեարկությունը: Հաղթողը կորոշվի մասնակից երկրների պրոֆեսիոնալ եւ մանկական ժյուրիների կողմից, ինչպես նաեւ փորձագետների ժյուրիի քվեարկության արդյունքում, որի կազմում կլինեն 3 եվրոպացի հայտնի արվեստագետներ: Վերջնական փոփոխվել են նաեւ մրցույթի հեռարձակման ժամերը. եվրատեսիլյան երկրպագուները հնարավորություն կունենան դիտելու այն ոչ թե գիշերը, այլ երեկոյան:
Մրցույթին այս տարի կմասնակցեն 17 երկրներ՝ Ալբանիան, Հայաստանը, Ավստրալիան, Բելառուսը, Բուլղարիան, Կիպրոսը, Վրաստանը, Իռլանդիան, Իսրայելը,  Իտալիան, Մակեդոնիան, Մալթան, Նիդերլանդները, Լեհաստանը, Ռուսաստանը, Սերբիան, Ուկրաինան:

Mary and Anahit talk about JESC 2016 and share their expectations
Prior to departing for Malta, representatives of Armenia at "Junior Eurovision Song Contest 2016" Mary Vardanyan and Anahit Adamyan have today held a press conference sharing their impressions and presenting preparatory process ahead of the contest.
Despite the fact that the Armenian delegates will perform a song entitled “Tarber” (Different), and will present their differences from the big stage, the latter does not prevent them from being best friends.
“It is of much importance to us to present our country with honor during this prestigious contest”, said the girls.
Like for almost all the singers, for Anahit and Mary likewise, participation in Junior Eurovision is the greatest dream ever. “I have always followed this contest wishing to appear on this stage one day. I am so happy my dream will soon come true,” Anahit said, while Mary added “I have always imagined myself surrounded by beautiful lights on this stage. It has been my dream to sing from that stage and to receive votes. Even though this year TV viewers will not be voting, I still hope experts will highly assess our performance.”
Head of Armenian delegation to Eurovision Gohar Gasparyan informed that Public TV Company creative team has chosen the song written by Nik Yegibyan and Avet Barseghyan.
The song focuses on the stylistic differences between the two young singers and the struggle around it. The song presents an opposing struggle, which serves as basis for further unity, since there are three things that unite them eventually – song, smile and love.
Armenia’s former delegate to Eurovision Mika was also present at the press conference: he later presented the girls mascot dolls, one of which accompanied him throughout last year’s contest.
Public TV Company of Armenia is the official broadcaster of the Contest.
To recap, Junior Eurovision will be held for the 14th time this year, and is scheduled on November 20th, in the capital city of Malta – Valetta, which is to host the Contest for the second time already.
Apart from this, several changes have been made to the Contest rules this year. Instead of the previously set age limit allowed for participation in the contest - 10-15, this year  the participants should be aged 9-14. There will no longer be TV viewers’ voting this year either. Instead, the professional and children’s judges of member states will decide the winner, in addition to professional jury voting. The jury is made up of three renowned European artists. There has also been change of time of the streaming: this year viewers can watch the Contest in evening hours instead.
17 countries will have their participation in the Contest this year, among them Albania, Armenia, Australia, Belarus, Bulgaria, Cyprus, Georgia, Ireland, Israel, Italy, Macedonia, Malta, The Netherlands, Poland, Russia, Serbia and the Ukraine.