Հայկական ավանդույթներն ու սովորությունները
Հայ ժողովուրդը հայտնի է իր հյուրընկալությամբ, ջերմությամբ եւ խաղաղությամբ: Տեղացիները հաճելիորեն զարմացնում են զբոսաշրջիկներին իրենց անմիջականությամբ, անկեղծությամբ և առատաձեռնությամբ։ Հայերն աչքի են ընկնում նաև հարգալից վերաբերմունքով տարեցների նկատմամբ: Մեծահասակների դերը շատ է կարևորվում հատկապես ընտանիքում։ Հայերն ավանդապաշտ ազգ են և ունեն բազում սովորույթներ, որոնք փոխանցվում են սերնդեսերունդ:
Ի տարբերություն կաթոլիկ և ուղղափառ եկեղեցիների, որոնք նշում են Սուրբ Ծննդյան տոնը համապատասխանաբար դեկտեմբերի 25-ին և հունվարի 7-ին, Հայ Առաքելական եկեղեցին այն տոնում է հունվարի 6-ին:
1992-ից ի վեր ամեն տարի հունվարի 28-ին հայերը նշում են Հայկական բանակի օրը։ Փետրվարյան տոներից է Տրնդեզը։ Այն նշվում է ամեն տարի փետրվարի 14-ին (փետրվարի 13-ի երեկոյից սկսած): Այս տոնը համարվում է գարնան ավետաբեր, առատ բերք ու բարիքի, նոր ամուսնացող զույգերի բարօրության, պտղաբերության նախագուշակ: Տոնի խորհուրդը խարույկ վառելն է, քանի որ հնում հայերը հավատում էին, որ կրակը խափանում է չարը: Երիտասարդներն ու նորապսակները խարույկի վրայով ցատկում են, որպեսզի կատարվեն իրենց նպատակները, տարին բարի լինի, նորահարսներն էլ մայրանան: Այս տոնին Ամենայն հայոց կաթողիկոսի օրհնությամբ բոլոր եկեղեցիներում կատարվում է երիտասարդների օրհնության կարգ:
Մինչ այլ ազգերը տոնում են Սուրբ Վալենտինի օրը, փետրվարի 14-ին հայերն ունեն իրենց սիրահարների տոնը՝ Սուրբ Սարգսի օրը
Ապրիլի 7-ին  հայերը նշում են Մայրության և գեղեցկության տոնը:
Ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված օր է: Ամեն տարի ամբողջ աշխարհի հայությունը հարգանքի տուրքն են մատուցում 1915 թվականի 1, 5 մլն զոհերի հիշատակին:
Հաղթանակի և խաղաղության տոնը նշվում է մայիսի 9-ին։ Այն համընկել է Լեռնային Ղարաբաղի Շուշի քաղաքի ազատագրման օրվա հետ:
Մայիսին հայերը տոնում են նաև Առաջին Հանրապետության օրը։ Այն նշում են մայիսի 28-ին: Այդ օրը 1918 թվականին առաջին անգամ հռչակվեց Հայաստանի անկախությունը:
Վարդավառը նշվում է Սուրբ Զատկից 14 շաբաթ անց՝ հուլիսի վերջին: Ժողովրդական տոնը հին ծագում ունի և կապվում է ջրի պաշտամունքի հետ: Այդ օրը հայերը  միմյանց վրա ջուր են ցողում:
Խաղողօրհնեքը նշվում է օգոստոսի 15-ի մերձակա կիրակի օրը: Այդ օրը մարդիկ նաև եկեղեցի օրհնելու են բերում առաջին անգամ քաղած խաղողը։ Խաղողի պաշտամունքը հին սովորություն է. նախաքրիստոնեական Հայաստանում խաղողը հատուկ ծիսակարգով օրհնել է արքան կամ քրմապետը:
Հայաստանի Հանրապետության անկախության տոնը նշվում է սեպտեմբերի 21-ին: Հայաստանի Հանրապետության անկախությունը հռչակվել է 1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ին կայացած համաժողովրդական հանրաքվեի արդյունքով:
1988-ի դեկտեմբերի 7-ին Հայաստանի Սպիտակ քաղաքում տեղի ունեցավ աղետալի երկրաշարժ, որը խլեց մոտ 25 000 մարդու կյանք: Ամեն տարի այս օրը նշվում է որպես Երկրաշարժի զոհերի հիշատակի օր:
Հայ ազգին բնորոշ սովորույթներն ու ավանդույթները ձևավորվել են դարերի արդյունքում։ Ընդունված է կարծել, որ հայերը տաքարյուն են, դրական և անեղծ: Հայերը շատ հոգատար են իրենց երեխաների նկատմամբ, և ամեն ինչից վեր են դասում ընտանիքը
Հարսանեկան արարողությունները, որպես կանոն, մեծ տոնակատարություններ են, նախկինում հարսանիքները տևել են 7 օր և 7 գիշեր։ Սովորաբար հայ երիտասարդները ամուսնանում են միմիայն ծնողների համաձայնությամբ: Փեսացուի ծնողներն այցելում են հարսնացուի ընտանիք, բանավոր պայմանավորվածություն ձեռք բերում. այս երևույթը կոչվում է «խոսք ուզել» կամ։ Հայերը կարևորում են եկեղեցով ամուսնությունը:

Traditions and Holidays
The Armenian people are known for their hospitality, warmth and peacefulness. The local people pleasantly surprise tourists with their sincerity and generosity. Respectfulness towards elders, regard and deference of them are also traditional for Armenians. Seniors play a significant role in the solution of important family issues and being a conservative nation Armenians inherited many traditions that are coming from centuries. Those traditions are exceptional and different from many cultures around the world.
In comparison to Catholic and Orthodox churches, that celebrate Christmas on December 25 and January 7, Armenian Apostolic Church celebrates Christmas on January 6.
Armenians celebrate National Army Day every January 28 since 1992 when Independent Armenia created its own armed forces.
Purification (Trndez) is celebrated on February 14 and according to religious custom this holiday is connected with the idea of coming forward to the Lord with fire, after 40 days of his birth. The main ceremony of Trndez is a bonfire, which symbolizes the coming of spring.
While lovers celebrate the day of St. Valentine on February 14, Armenia people have their love holiday devoted to their patron, St. Sargis.
Armenians celebrate day of Maternity and Beauty on 7th of April.
April 24 is the Commemoration day of the Armenian Genocide victims. Every year on April 24 Armenians from all over the world remember the 1.5 million victims of the 1915 genocide.
Armenians celebrate the day of Victory and Peace on May 9 which interestingly coincides with the liberation of Shushi, Nagorno-Kharabagh.
May 28 is the day of first Republic of Armenia and Armenians love to celebrate that day with joy and beautiful events throughout the whole country.
Vardavar (The feast of water) is the greatest holiday of the summer, which is celebrated 14 weeks after Easter. In pre-Christian Armenia this holiday was connected with pagan goddess Anahit to whose heathen temple the young and the old went to on pilgrimage. The word Vardavar has two meanings: “the flaming of the rose” and “to sprinkle with water”. On the day of this holiday everybody pours water on one another and it is bringing a blessing.
Grape Blessing Day - this holiday is celebrated on the nearest Sunday of August 15. Catholicos of Armenian Church blesses the grape harvest.
Armenia celebrates the Independence Day on September 21. On that day Armenia was announced to be an independent country for the third time as a result of a national referendum on secession from Soviet Union in 1991.
In 1988 a disastrous earthquake killed thousands of people in Spitak and the surrounding regions. December 7 is officially announced Day of Remembrance of all the victims.
Traditions and customs of the Armenian people formed during many centuries. Temperamental and hot-tempered, but at the same time good-natured and open, Armenians are very affectionate of their children, strongly respect family values. Armenian family has always been remarkable for being firm, and even in the modern world’s conditions Armenians manage to maintain their marriages firm thanks to strong family ties and mutual respect.
Wedding ceremonies, which still accompany most of the weddings, especially in villages, are considered one of the most beautiful ones. In the past, weddings used to last “7 days and 7 nights”, however today their duration is much shorter. As a rule, young people got married with their parents’ consent. Groom’s parents get to visit bride’s family and have a verbal arrangement – khosq oozel or khosq kapel before marriage. Armenians value the importance of getting married through church.
Oghi is Armenian vodka (beverage) made from fruits and berries. It is a clear fruit alcohol from mulberry, apricot, pear, grape, plum, blackberry, fig and apple. Oghi (vodka) made from home-garden grown fruits/berries and Armenians do not prefer calling it vodka. Oghi became popular during the Soiet regime in Armenia and is still well spread.